2008. november 16., vasárnap

Biztonsági szoftverek USB memóriakulcsra

Az alábbiakban néhány ilyen program:

Steganos Locknote
Ha titkosított feljegyzéseket akarunk készíteni utazásaink során, ajánlható a LockNote. A programot nem kell telepíteni, csak elindítani, beírni a feljegyzéseket, megadni egy jelszót, majd elmenteni tetszőleges néven. A végeredmény egy, a jelszó birtokában megnyitható programfájl (EXE) lesz. A jegyzetek bővíthetők és tetszőleges mennyiséget hozhatunk létre belőlük. Részletesebben... itt.

KeePass
A KeePass az egyik legjobb ingyenes jelszónyilvántartó Windowsra. A segítségével minden PIN kódunkat, jelszavunkat, login adatunkat egyetlen, központi jelszóval védett adatbázisban tárolhatjuk. Így bárhová is megyünk, a jelszavaink mindig a kezünk ügyében lesznek, nekünk pedig elegendő az adatbázist védő jelszót megjegyeznünk. Kérhetünk véletlenszerű jelszógenerálást is, amely különböző beállításokkal befolyásolható, így a jelszó generálásakor a Keepass is képes figyelembe venni, ha valahol kötött a kért jelszó hossza, vagy megadják a használható karaktereket. A jelszavainkat kategóriákba sorolhatjuk, így a visszakeresés is nagyon egyszerű. Bővebben... itt.

Omziff
Az Omziff segítségével bármilyen fájlt titkosíthatunk (a Blowfish, Cast128, Gost, IDEA, Misty1, Rijndael és Twofish eljárások valamelyikével). A program képes véletlenszerű jelszavak előállítására is és beállítható, hogy a törölt állományokat később ne lehessen visszaállítani semmilyen programmal.

Restoration
Az is előfordulhat, hogy véletlenül törlünk valamit a gépről vagy éppen a memóriakulcsról. A Restoration program akkor használható, ha a kukában sem találjuk a törölt fájlt. A programot az USB kulcsról futtatva megvizsgálhatjuk a merevlemez, vagy az USB kulcs tartalmát, törölt, de még visszaállítható fájlok után kutatva (a törölt fájlok ugyanis nem tűnnek el azonnal, nyomtalanul az adathordozókról). Bővebben... itt.

ClamWin
A ClamWin egy könnyen használható vírusirtó program, amelyből létezik CD-ről, illetve USB kulcsról futtatható változat is. Az USB kulcsos megoldás nem minden esetben jó, így ha a teljes rendszer fertőzött egy EXE fájlokra veszélyes vírussal, akkor ne USB memóriáról próbáljunk irtani, hanem készítsünk egy mentő CD-t, és arról indítsuk a rendszert. (Útmutatás itt.) Arra viszont alkalmazható a ClamWin is, hogy egy gyanús gépet gyorsan átvizsgáljunk vele, ha nincs telepített víruskereső, vagy ellenőrizni egy adott dokumentumot, mielőtt megnyitnánk.
Miután felmásoltuk a programot az USB kulcsra, indítsuk el és az internetről frissítsük a vírusadatbázist hetente egyszer.

TrueCrypt
A TrueCrypt segítségével titkosítani lehet az USB kulcs tartalmának egy részét (vagy egészét). Bár a TrueCrypt elsősorban telepítés után használható, rávehető, hogy hordozható alkalmazásként, akár USB kulcsról futtatva is működjön. Bővebben... itt.

Techline.hu

Nincsenek megjegyzések: