2008. november 22., szombat
Új grafikus felületek a Gmailhez
A jövőben arcfelismerő szoftverrel bővülhetnek a kersőmotorok
A Windows 7-ről
A Google beépítette a fiókkezelést is a Gmail levelezőbe
2008. november 16., vasárnap
Ingyenes csillagászati szoftver Microsofttól
Techline.hu
Biztonsági szoftverek USB memóriakulcsra
Steganos Locknote
Ha titkosított feljegyzéseket akarunk készíteni utazásaink során, ajánlható a LockNote. A programot nem kell telepíteni, csak elindítani, beírni a feljegyzéseket, megadni egy jelszót, majd elmenteni tetszőleges néven. A végeredmény egy, a jelszó birtokában megnyitható programfájl (EXE) lesz. A jegyzetek bővíthetők és tetszőleges mennyiséget hozhatunk létre belőlük. Részletesebben... itt.
KeePass
A KeePass az egyik legjobb ingyenes jelszónyilvántartó Windowsra. A segítségével minden PIN kódunkat, jelszavunkat, login adatunkat egyetlen, központi jelszóval védett adatbázisban tárolhatjuk. Így bárhová is megyünk, a jelszavaink mindig a kezünk ügyében lesznek, nekünk pedig elegendő az adatbázist védő jelszót megjegyeznünk. Kérhetünk véletlenszerű jelszógenerálást is, amely különböző beállításokkal befolyásolható, így a jelszó generálásakor a Keepass is képes figyelembe venni, ha valahol kötött a kért jelszó hossza, vagy megadják a használható karaktereket. A jelszavainkat kategóriákba sorolhatjuk, így a visszakeresés is nagyon egyszerű. Bővebben... itt.
Omziff
Az Omziff segítségével bármilyen fájlt titkosíthatunk (a Blowfish, Cast128, Gost, IDEA, Misty1, Rijndael és Twofish eljárások valamelyikével). A program képes véletlenszerű jelszavak előállítására is és beállítható, hogy a törölt állományokat később ne lehessen visszaállítani semmilyen programmal.
Restoration
Az is előfordulhat, hogy véletlenül törlünk valamit a gépről vagy éppen a memóriakulcsról. A Restoration program akkor használható, ha a kukában sem találjuk a törölt fájlt. A programot az USB kulcsról futtatva megvizsgálhatjuk a merevlemez, vagy az USB kulcs tartalmát, törölt, de még visszaállítható fájlok után kutatva (a törölt fájlok ugyanis nem tűnnek el azonnal, nyomtalanul az adathordozókról). Bővebben... itt.
ClamWin
A ClamWin egy könnyen használható vírusirtó program, amelyből létezik CD-ről, illetve USB kulcsról futtatható változat is. Az USB kulcsos megoldás nem minden esetben jó, így ha a teljes rendszer fertőzött egy EXE fájlokra veszélyes vírussal, akkor ne USB memóriáról próbáljunk irtani, hanem készítsünk egy mentő CD-t, és arról indítsuk a rendszert. (Útmutatás itt.) Arra viszont alkalmazható a ClamWin is, hogy egy gyanús gépet gyorsan átvizsgáljunk vele, ha nincs telepített víruskereső, vagy ellenőrizni egy adott dokumentumot, mielőtt megnyitnánk.
Miután felmásoltuk a programot az USB kulcsra, indítsuk el és az internetről frissítsük a vírusadatbázist hetente egyszer.
TrueCrypt
A TrueCrypt segítségével titkosítani lehet az USB kulcs tartalmának egy részét (vagy egészét). Bár a TrueCrypt elsősorban telepítés után használható, rávehető, hogy hordozható alkalmazásként, akár USB kulcsról futtatva is működjön. Bővebben... itt.
Amit talán nem tudott a mobiltelefonról
Ebben a rendszerben egyszerre kevés ember tudta a rádiós telefonját használni, mivel nem volt elég csatorna. A celluláris rendszerben viszont kis cellákra osztották fel a városokat. Ez lehetővé teszi a frekvencia újra felhasználását a városon keresztül, így több millió ember tudja párhuzamosan használni a mobiltelefonját. A rádiótelefonokban alacsony energiájú vezetők vannak. A mobiloknak általában két jelzési erőssége van: 0,6 watt és 3 watt (összehasonlításképpen a legtöbb CB rádió 4 wattos). Az alacsony energia előnye, hogy a bázisállomás és a telefonok cellákon belüli transzmissziója nem jut el messzire a cellán kívül, ezért minden cella újra felhasználhatja ugyanazokat a frekvenciákat. A kis energiafogyasztás ugyankkor lehetővé teszi, hogy a mobilokat működtető akkumulátorok mérete is kicsi legyen, szemben a hőskorban külön táskában hordott energiaforrással.
A celluláris felépítés nagy számú bázisállomást igényel, így azután nem meglepő, hogy adótornyokat, antennákat látunk szinte bármerre is nézünk. Minden mobiltelefonhoz speciális kódok társulnak. Ezeknek a kódoknak a segítségével azonosítható a telefon, a telefon tulajdonosa és a szolgáltató. A telefon bekapcsolásakor elküldi ezeket a kódokat, és ez alapján tud a készülék bejelentkezni a rendszerbe. Mindez egy speciális frekvencián történik, ezen keresztül tartja a kapcsolatot egymással a telefon és a bázisállomás. Ha sikerül az azonosítás, akkor a rendszer már követi a telefon helyzetét, így a szolgáltató tudja, hogy melyik cellában vagyunk, hol csörgesse a telefont. Ahogy a cellánk széléhez közeledünk, a cella bázisállomása jelzi, hogy a térerő csökken. Ugyanakkor azt is észreveszi a rendszer, hogy melyik másik cella felé közeledünk, hol lesz erősebb a jel, és egy adott pillanatban jelzést küld a telefonnak, hogy kapcsoljon a másik frekvenciára és a másik cellára.
Techline.hu
2008. november 9., vasárnap
Hordozható képnézegető ingyen
Leállításprogramozó az XP-ben
Írjuk be a következőket: shutdown.exe –s –t xx
Az s betű a kapcsolóra (shutdown) utal, a t betű az időre (time), az xx helyére pedig a lekapcsolásig hátralévő időt kell beírnunk másodpercekben. Pl.: shutdown.exe –s –t 3600. Az Enter megnyomásával elkezdődik a visszaszámlálás, s egy kis ablak jelzi, hogy mennyi időt dolgozhatunk még, illetve figyelmeztet arra, hogy időben mentsünk mindent. Ez a képernyő bármelyik részére eltolható. Továbbá, a Shutdown.exe paranccsal angol nyelven kilistázódik a segédprogram valamennyi funkciója. Kényelmes megoldás, ha készítünk a Windows Asztalára egy-egy ikont a gép leállításához, újraindításához, vagy a kiléptetéshez.
Techline.hu
Egyszerű mentés Gmail levelezésből
Techline.hu
2008. november 4., kedd
Bootolás másodpercek alatt
Mindez megváltozhat, ugyanis jó néhány számítógépgyártó cég, köztük a HP, a Dell és a Lenovo is ígéretet tett arra, hogy olyan gépeket küld piacra, amelyeknél pillanatok alatt elérhetők majd az alapfunkciók, azaz a böngészés és a mailezés. (Legtöbben levelezőprogramjukhoz, illetve böngészőjükhöz nyúlnak a felmérések szerint.) A tervek hátterében a kaliforniai DeviceVM cég Splashtop nevű gyorsbootoló szoftvere áll, amelyet a fejlesztő olcsón árul a PC-gyártóknak. A Splashtop egy gyorsan betöltődő Linux változat, amellyel néhány másodperc alatt elérhetők a már említett alapfunkciók, így a felhasználó nem tölti tétlenül azt az időt, ami alatt a Windows betöltődik a háttérből, sőt, az is elképzelhető, hogy valaki egyáltalán el sem indítja „nagy” operációs rendszerét. A DeviceVM szoftverét éllénk érdeklődés kíséri, a Microsoft részéről is. Splashtop működik akkor is, ha az adott gépen Windows vagy Linux fut, vagy a gép kapcsolódik a világhálóhoz.
A hosszú bootolási idő kérdésének előtérbe kerülését vannak, akik a mobil eszközök elterjedésével magyarázzák (amelyeken igen gyorsan hozzá lehet férni az alapfunkciókhoz), mások inkább a modern kor kihívásaival indokolják, hogy a 21. század embere, állandó információözönben élve, mindent gyorsabban akar és jóval türelmetlenebbé vált.
Techline.hu
Tartalomfüggő átméretezés
Techline.hu
NoVirusThanks
Techline.hu
Magyarul is elérhető Google Webhelyek
Techline.hu