Techline.hu
2008. december 2., kedd
Digitális tévé (majdnem) mindenkinek
Techline.hu
Keresők megdöbbentő jövője
Az interneten nem csupán szöveg, hanem rengeteg kép, zene, animáció és videó van. Egyelőre azonban csak a másodlagos adataik, az úgynevezett metadata alapján lehet megtalálni ezeket a tartalmakat. Ilyen a fájlnév, az adott fájlformátumban megadható információk – gondoljunk az MP3 fájlokra, amelyek az előadón, szám címén túl sok egyebet tartalmazhatnak – és a kép, vagy videó körül elhelyezkedő szöveg. A California Egyetem idén rukkolt elő egy új képfelismerő szoftverrel, amelyik képes arra, hogy a színek, a felület jellegzetességei és persze a formák alapján kilistázza milyen tárgyak vagy személyek találhatók a képeken. Eredményei kétségesek.
Igény van arra is, hogy a videóban elhangzó szöveg is kereshető legyen, erre BBN cég adta meg a választ, beszédfelismerő szoftverük 80 százalékos pontossággal működik. A Blinkx a szövegfelismerés segítségével a különböző televíziós sorozatok részeit kutatja fel a neten. A Midomi pedig azoknak segít, akik hallottak egy jó számot a rádióban, de nem tudják a címét. A honlap a mikrofonba énekelt felvétel alapján találja meg a keresett zenét.
Hogy a magyar vonatkozások se maradjanak ki, megemlíthető az Amazon.com Mechanical Turk elnevezésű szolgáltatása, ami gépek segítségével használja fel az emberi képességeket. A Mechanical Turk apró, emberek számára könnyen elvégezhető feladatokat oszt szét viszonylag alacsony fizetségért. Változó sikerrel működik.
Techline.hu
Windowsos programok és Direct X 9 az OS X-en
A virtuális gépek használatakor valamivel egyszerűbb a dolgunk, hiszen a gazda rendszer az OS X, és a Windows vagy Linux (vagy más OS) egy-egy virtuális gépen fut. Egy kétmagos processzor és kellő mennyiségű (minimum 2 Gbájt) RAM birtokában a Parallelsben már gond nélkül futtatható a Windows XP, vagy a Vista is úgy, hogy kényelmesen tudunk dolgozni közben az OS X-es és a windowsos alkalmazásokkal is. A virtuális és a valós rendszer között kiépíthető hálózati kapcsolat, és a virtuális Windows képes minden hardvert és csatlakoztatott eszközt használni. Ha kellő RAM van a gépben, amelyen osztozhatnak a rendszerek, mindez zökkenőmentesen működik, akár egy MacBookon is. Az új Parallels segítségével jól használható a 3D-s Direct X 9 is. A cikk továbbiakban egyéb program és alkalmazásuk lehetőségei olvashatók itt...
Techline.hu
Filmek a YouTube-on kívül
Mindegyik ajánlott portálról teljes estés filmet tölthetünk le legálisan az internetről.
Techline.hu
2008. november 22., szombat
Új grafikus felületek a Gmailhez
A jövőben arcfelismerő szoftverrel bővülhetnek a kersőmotorok
A Windows 7-ről
A Google beépítette a fiókkezelést is a Gmail levelezőbe
2008. november 16., vasárnap
Ingyenes csillagászati szoftver Microsofttól
Techline.hu
Biztonsági szoftverek USB memóriakulcsra
Steganos Locknote
Ha titkosított feljegyzéseket akarunk készíteni utazásaink során, ajánlható a LockNote. A programot nem kell telepíteni, csak elindítani, beírni a feljegyzéseket, megadni egy jelszót, majd elmenteni tetszőleges néven. A végeredmény egy, a jelszó birtokában megnyitható programfájl (EXE) lesz. A jegyzetek bővíthetők és tetszőleges mennyiséget hozhatunk létre belőlük. Részletesebben... itt.
KeePass
A KeePass az egyik legjobb ingyenes jelszónyilvántartó Windowsra. A segítségével minden PIN kódunkat, jelszavunkat, login adatunkat egyetlen, központi jelszóval védett adatbázisban tárolhatjuk. Így bárhová is megyünk, a jelszavaink mindig a kezünk ügyében lesznek, nekünk pedig elegendő az adatbázist védő jelszót megjegyeznünk. Kérhetünk véletlenszerű jelszógenerálást is, amely különböző beállításokkal befolyásolható, így a jelszó generálásakor a Keepass is képes figyelembe venni, ha valahol kötött a kért jelszó hossza, vagy megadják a használható karaktereket. A jelszavainkat kategóriákba sorolhatjuk, így a visszakeresés is nagyon egyszerű. Bővebben... itt.
Omziff
Az Omziff segítségével bármilyen fájlt titkosíthatunk (a Blowfish, Cast128, Gost, IDEA, Misty1, Rijndael és Twofish eljárások valamelyikével). A program képes véletlenszerű jelszavak előállítására is és beállítható, hogy a törölt állományokat később ne lehessen visszaállítani semmilyen programmal.
Restoration
Az is előfordulhat, hogy véletlenül törlünk valamit a gépről vagy éppen a memóriakulcsról. A Restoration program akkor használható, ha a kukában sem találjuk a törölt fájlt. A programot az USB kulcsról futtatva megvizsgálhatjuk a merevlemez, vagy az USB kulcs tartalmát, törölt, de még visszaállítható fájlok után kutatva (a törölt fájlok ugyanis nem tűnnek el azonnal, nyomtalanul az adathordozókról). Bővebben... itt.
ClamWin
A ClamWin egy könnyen használható vírusirtó program, amelyből létezik CD-ről, illetve USB kulcsról futtatható változat is. Az USB kulcsos megoldás nem minden esetben jó, így ha a teljes rendszer fertőzött egy EXE fájlokra veszélyes vírussal, akkor ne USB memóriáról próbáljunk irtani, hanem készítsünk egy mentő CD-t, és arról indítsuk a rendszert. (Útmutatás itt.) Arra viszont alkalmazható a ClamWin is, hogy egy gyanús gépet gyorsan átvizsgáljunk vele, ha nincs telepített víruskereső, vagy ellenőrizni egy adott dokumentumot, mielőtt megnyitnánk.
Miután felmásoltuk a programot az USB kulcsra, indítsuk el és az internetről frissítsük a vírusadatbázist hetente egyszer.
TrueCrypt
A TrueCrypt segítségével titkosítani lehet az USB kulcs tartalmának egy részét (vagy egészét). Bár a TrueCrypt elsősorban telepítés után használható, rávehető, hogy hordozható alkalmazásként, akár USB kulcsról futtatva is működjön. Bővebben... itt.
Amit talán nem tudott a mobiltelefonról
Ebben a rendszerben egyszerre kevés ember tudta a rádiós telefonját használni, mivel nem volt elég csatorna. A celluláris rendszerben viszont kis cellákra osztották fel a városokat. Ez lehetővé teszi a frekvencia újra felhasználását a városon keresztül, így több millió ember tudja párhuzamosan használni a mobiltelefonját. A rádiótelefonokban alacsony energiájú vezetők vannak. A mobiloknak általában két jelzési erőssége van: 0,6 watt és 3 watt (összehasonlításképpen a legtöbb CB rádió 4 wattos). Az alacsony energia előnye, hogy a bázisállomás és a telefonok cellákon belüli transzmissziója nem jut el messzire a cellán kívül, ezért minden cella újra felhasználhatja ugyanazokat a frekvenciákat. A kis energiafogyasztás ugyankkor lehetővé teszi, hogy a mobilokat működtető akkumulátorok mérete is kicsi legyen, szemben a hőskorban külön táskában hordott energiaforrással.
A celluláris felépítés nagy számú bázisállomást igényel, így azután nem meglepő, hogy adótornyokat, antennákat látunk szinte bármerre is nézünk. Minden mobiltelefonhoz speciális kódok társulnak. Ezeknek a kódoknak a segítségével azonosítható a telefon, a telefon tulajdonosa és a szolgáltató. A telefon bekapcsolásakor elküldi ezeket a kódokat, és ez alapján tud a készülék bejelentkezni a rendszerbe. Mindez egy speciális frekvencián történik, ezen keresztül tartja a kapcsolatot egymással a telefon és a bázisállomás. Ha sikerül az azonosítás, akkor a rendszer már követi a telefon helyzetét, így a szolgáltató tudja, hogy melyik cellában vagyunk, hol csörgesse a telefont. Ahogy a cellánk széléhez közeledünk, a cella bázisállomása jelzi, hogy a térerő csökken. Ugyanakkor azt is észreveszi a rendszer, hogy melyik másik cella felé közeledünk, hol lesz erősebb a jel, és egy adott pillanatban jelzést küld a telefonnak, hogy kapcsoljon a másik frekvenciára és a másik cellára.
Techline.hu
2008. november 9., vasárnap
Hordozható képnézegető ingyen
Leállításprogramozó az XP-ben
Írjuk be a következőket: shutdown.exe –s –t xx
Az s betű a kapcsolóra (shutdown) utal, a t betű az időre (time), az xx helyére pedig a lekapcsolásig hátralévő időt kell beírnunk másodpercekben. Pl.: shutdown.exe –s –t 3600. Az Enter megnyomásával elkezdődik a visszaszámlálás, s egy kis ablak jelzi, hogy mennyi időt dolgozhatunk még, illetve figyelmeztet arra, hogy időben mentsünk mindent. Ez a képernyő bármelyik részére eltolható. Továbbá, a Shutdown.exe paranccsal angol nyelven kilistázódik a segédprogram valamennyi funkciója. Kényelmes megoldás, ha készítünk a Windows Asztalára egy-egy ikont a gép leállításához, újraindításához, vagy a kiléptetéshez.
Techline.hu
Egyszerű mentés Gmail levelezésből
Techline.hu
2008. november 4., kedd
Bootolás másodpercek alatt
Mindez megváltozhat, ugyanis jó néhány számítógépgyártó cég, köztük a HP, a Dell és a Lenovo is ígéretet tett arra, hogy olyan gépeket küld piacra, amelyeknél pillanatok alatt elérhetők majd az alapfunkciók, azaz a böngészés és a mailezés. (Legtöbben levelezőprogramjukhoz, illetve böngészőjükhöz nyúlnak a felmérések szerint.) A tervek hátterében a kaliforniai DeviceVM cég Splashtop nevű gyorsbootoló szoftvere áll, amelyet a fejlesztő olcsón árul a PC-gyártóknak. A Splashtop egy gyorsan betöltődő Linux változat, amellyel néhány másodperc alatt elérhetők a már említett alapfunkciók, így a felhasználó nem tölti tétlenül azt az időt, ami alatt a Windows betöltődik a háttérből, sőt, az is elképzelhető, hogy valaki egyáltalán el sem indítja „nagy” operációs rendszerét. A DeviceVM szoftverét éllénk érdeklődés kíséri, a Microsoft részéről is. Splashtop működik akkor is, ha az adott gépen Windows vagy Linux fut, vagy a gép kapcsolódik a világhálóhoz.
A hosszú bootolási idő kérdésének előtérbe kerülését vannak, akik a mobil eszközök elterjedésével magyarázzák (amelyeken igen gyorsan hozzá lehet férni az alapfunkciókhoz), mások inkább a modern kor kihívásaival indokolják, hogy a 21. század embere, állandó információözönben élve, mindent gyorsabban akar és jóval türelmetlenebbé vált.
Techline.hu
Tartalomfüggő átméretezés
Techline.hu
NoVirusThanks
Techline.hu
Magyarul is elérhető Google Webhelyek
Techline.hu
2008. október 14., kedd
Újratervezett MacBookok az Appletől
Techline.hu
2008. október 10., péntek
flauntR, egy új online képszerkesztő
Techline.hu
2008. október 1., szerda
1000 Gbájt ingyenes online tárhely
A feltölthető fájlok típusát, méretét azonban korlátozzák, pl. dokumentumokat, programokat nem engedélyez, csak multimédiás tartalmakat. Természetesen feltöltött anyagaink nyilvánossá tételéről mi dönthetünk.
Régi diaképek, negatívok digitalizálása
Techline.hu