2008. december 2., kedd

Digitális tévé (majdnem) mindenkinek

December 1-jétől Magyarországon is beindult MinDig TV néven a digitális földfelszíni műsorszórás, ami azt jelenti, hogy hagyományos tető-, vagy szobaantennával is lehet fogni a digitális változatban közvetített adásokat, elvileg, mivel hagyományos katódsugárcsöves tévék nem tudnak mit kezdeni a digitális jelekkel. Szükség van egy úgynevezett set top boxra (dekóderre), amit az antenna és a tévé közé kell iktatni, vagy olyan televíziót kell (?) vásárolni, melybe már beépítésre került ez a jelátalakító berendezés. Az Antenna Hungária MPEG-4 kódolást használ.
Techline.hu

Keresők megdöbbentő jövője

Az internet exponenciálisan növekvő tartalma miatt ma már egy újabb keresőmotor szolgáltatás indítása csillagászati összegekbe kerül, és a piacvezetők felhalmozott tudását is szinte lehetetlen behozni. Éppen ezért a legtöbben az eddig kiaknázatlan és elhanyagolt területeken próbálnak beszállni a versenybe. A Google alapelve a PageRank rendszer, ami leegyszerűsítve úgy működik, hogy a honlapokat a rájuk mutató linkek száma alapján rangsorolja, és amikor keresünk valamit, a beérkező találatok között elsőbbséget élveznek a sorrend elején álló honlapok. Sokak szerint azonban a nyelvi adatbázisokat, nyelvészeti szoftvereket, és a szövegkörnyezetet is felhasználó, komplexebb keresőmotoroké a jövő. Vannak ilyen kísérletek, pl. Cuil, de eddig nem sikerült egyiknek sem a piaci áttörés.
Az interneten nem csupán szöveg, hanem rengeteg kép, zene, animáció és videó van. Egyelőre azonban csak a másodlagos adataik, az úgynevezett metadata alapján lehet megtalálni ezeket a tartalmakat. Ilyen a fájlnév, az adott fájlformátumban megadható információk – gondoljunk az MP3 fájlokra, amelyek az előadón, szám címén túl sok egyebet tartalmazhatnak – és a kép, vagy videó körül elhelyezkedő szöveg. A California Egyetem idén rukkolt elő egy új képfelismerő szoftverrel, amelyik képes arra, hogy a színek, a felület jellegzetességei és persze a formák alapján kilistázza milyen tárgyak vagy személyek találhatók a képeken. Eredményei kétségesek.
Igény van arra is, hogy a videóban elhangzó szöveg is kereshető legyen, erre BBN cég adta meg a választ, beszédfelismerő szoftverük 80 százalékos pontossággal működik. A Blinkx a szövegfelismerés segítségével a különböző televíziós sorozatok részeit kutatja fel a neten. A Midomi pedig azoknak segít, akik hallottak egy jó számot a rádióban, de nem tudják a címét. A honlap a mikrofonba énekelt felvétel alapján találja meg a keresett zenét.
Hogy a magyar vonatkozások se maradjanak ki, megemlíthető az Amazon.com Mechanical Turk elnevezésű szolgáltatása, ami gépek segítségével használja fel az emberi képességeket. A Mechanical Turk apró, emberek számára könnyen elvégezhető feladatokat oszt szét viszonylag alacsony fizetségért. Változó sikerrel működik.
Techline.hu

Windowsos programok és Direct X 9 az OS X-en

Az Apple ugyan lehetővé teszi a Boot Camppel, hogy a felhasználó Windowst telepítsen második rendszerként a Macre, és azután váltogasson közöttük, ám ehhez újraindításra van szükség, és értelemszerűen választanunk kell, hogy a windowsos vagy a maces szoftvereket akarjuk-e éppen használni.
A virtuális gépek használatakor valamivel egyszerűbb a dolgunk, hiszen a gazda rendszer az OS X, és a Windows vagy Linux (vagy más OS) egy-egy virtuális gépen fut. Egy kétmagos processzor és kellő mennyiségű (minimum 2 Gbájt) RAM birtokában a Parallelsben már gond nélkül futtatható a Windows XP, vagy a Vista is úgy, hogy kényelmesen tudunk dolgozni közben az OS X-es és a windowsos alkalmazásokkal is. A virtuális és a valós rendszer között kiépíthető hálózati kapcsolat, és a virtuális Windows képes minden hardvert és csatlakoztatott eszközt használni. Ha kellő RAM van a gépben, amelyen osztozhatnak a rendszerek, mindez zökkenőmentesen működik, akár egy MacBookon is. Az új Parallels segítségével jól használható a 3D-s Direct X 9 is. A cikk továbbiakban egyéb program és alkalmazásuk lehetőségei olvashatók itt...
Techline.hu

Filmek a YouTube-on kívül

Végre ez az oldal is reagált arra a tényre, hogy a YouTube szerződést kötött az MGM-mel, néhány alternatív filmes portál bemutatásával. Közülük a talán a legérdekesebb az Internet Archive, ami már tizenkét éve működik, és ingyenesen terjeszthető tartalmakat kínál: angol filmek, rajzfilmek, dokumentumfilmek mellett, francia, spanyol, német alkotásokat. Természetesen nem maradhat el a (nem túl széles) magyar kínálat sem: kommuna.org.
Mindegyik ajánlott portálról teljes estés filmet tölthetünk le legálisan az internetről.
Techline.hu